betöltés folyamatban...

Mit tegyél ha gyermeked ingerült az ovi/bölcsi után?

Ha a gyermeked ingerült az óvoda után, az teljesen normális reakció lehet. Az óvodai nap érzelmileg, fizikailag és szociálisan is fárasztó, ezért fontos, hogy megértsük, mi állhat a viselkedése mögött. Íme néhány tipp, hogy segíts neki megnyugodni és feldolgozni a nap eseményeit:

1. Adj neki időt a leeresztésre

  • Amikor hazaértek, ne várj tőle azonnal jókedvet vagy aktív részvételt. Hagyd, hogy a saját tempójában lazítson. Egy csendes sarok vagy egy kedvenc játék segíthet neki átállni az otthoni környezetre.

2. Biztosíts nyugodt környezetet

  • A túl sok zaj vagy inger csak tovább fokozhatja az ingerültséget. Próbálj meg egy nyugodt, harmonikus légkört teremteni, ahol a gyermek biztonságban érzi magát.

3. Kérdezd meg, mi történt, de ne erőltesd

  • Ha úgy érzed, szeretne mesélni, kérdezd meg finoman: „Milyen volt a napod?”, vagy „Volt valami, ami nem esett jól ma az oviban?”. Ha nem akar beszélni, ne erőltess semmit, lehet, hogy később szívesebben elmondja.

4. Adj neki választási lehetőségeket

  • Kérdezd meg, mit szeretne csinálni: például rajzolni, mesét nézni, vagy játszani. Ez segít neki visszanyerni a kontrollt, amit esetleg elveszettnek érzett az óvodai nap során.

5. Gondoskodj a testi szükségleteiről

  • Sokszor az éhség, a szomjúság vagy a fáradtság az ingerültség oka. Adj neki egy kis egészséges uzsonnát, vagy biztosíts időt egy pihenésre, akár csak egy rövid mesenézés formájában.

6. Segíts az érzelmek feldolgozásában

  • Ha látod, hogy frusztrált vagy dühös, tanítsd meg neki, hogy ezek normális érzések. Mondd például: „Látom, hogy most mérges vagy. Szeretnél beszélni róla, vagy inkább megöleljelek?”. Az érzelmek elismerése gyakran már önmagában megnyugtató.

7. Mozgás és játék

  • Sok gyereknek segít a mozgás, hogy kiengedje a nap során felgyülemlett energiát. Menjetek ki a szabadba, focizzatok, hintázzatok, vagy játszatok valami aktívat.

8. Legyél türelmes és megértő

  • Az ingerült viselkedés nem a te hibád, és általában nem is a gyermek szándékos cselekedete. Légy türelmes, és próbálj nem ráfeszülni a helyzetre. A te nyugodt jelenléted sokat segíthet neki.

9. Ritmus és rutin

  • Egy stabil napi rutin segíthet a gyermeknek biztonságban érezni magát. Ha tudja, hogy az óvoda után mi következik, az előre kiszámíthatóvá teszi számára a napot, és csökkenti a stresszt.

10. Ölelések és kapcsolódás

  • Sokszor egy egyszerű ölelés vagy közös idő eltöltése segít a gyermeknek megnyugodni. Érezze, hogy ott vagy neki, és szeretettel fordulsz felé.

+1. Vedd észre az apró jeleket

  • Ha gyakran érkezik haza ingerülten, érdemes lehet utánajárni, mi okozhatja. Lehet, hogy valamelyik csoporttárssal konfliktusa van, vagy az óvoda napi menete túl sok neki.

Ezek a stratégiák segíthetnek abban, hogy a gyermeked könnyebben feldolgozza az óvodai napot, és otthon is kiegyensúlyozottabb legyen. A legfontosabb, hogy türelemmel és szeretettel közelítsd meg a helyzetet.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!

Szakértőink

Maczkó Nóra
pre- és posztnatál tréner, dietetikus, kinesio és kismama tape terapeuta, hormonegyensúly tanácsadó, metamorf masszőr, vezetett meditációs szakember és gyakorló Anyuka
Szentes-Torkos Dóra
Klinikai szakpszichológus, Pár- és családterapeuta, Integratív hipnoterapeuta
Oláh Gabriella
klinikai-és ifjúsági szakpszichológus, integratív gyermekterapeuta
Horváth Réka
perinatális szaktanácsadó
Vargáné Bella Tünde
furulyatanár és zeneóvodai foglalkozásvezető szaktanár
Szűrné Hodossy Hajnalka
kismama jógaoktató, dúla, szülésfelkészítő tréner, kismama és női intim torna tréner, intim medical specialista, intim fitnesz oktató, babás jógaoktató, hatha jógaoktató
Hegedűs Orsolya
szülő-gyermek-ifjúsági coach, kapcsolatközpontú terapeuta, pedagógus