betöltés folyamatban...

Anya lettél, de honvágyad van a régi életed után? Ez teljesen normális – és van rá megoldás!

Anyának lenni az egyik legcsodálatosabb, mégis legnagyobb kihívásokat tartogató szerep az életben. Az első pillantás a kisbabádra, az ölelések, a mosolyok mind feledhetetlenek. Mégis, sok anya – talán te is – időnként azon kapja magát, hogy visszavágyik a régi életébe. Azokba a gondtalan napokba, amikor szabadon dönthettél arról, mikor alszol, mikor találkozol a barátaiddal, vagy mikor merülsz el egy könyvben órákra. És amikor ez a vágyakozás jelentkezik, gyakran társul hozzá egy másik, nyomasztó érzés: a bűntudat.

De hadd mondjam el rögtön az elején: nem vagy egyedül, és amit érzel, az teljesen normális.

Miért alakul ki a "honvágy" a régi életed iránt?

Az anyaság hatalmas változás. Nemcsak a mindennapjaid fordulnak fel, de az identitásod is átalakul. A korábbi éned – aki dolgozott, szórakozott, sportolt, utazott, vagy csak csendben üldögélt egy csésze kávéval – hirtelen háttérbe szorul. Ez az átalakulás egyszerre csodálatos és ijesztő.

Néhány gyakori oka annak, hogy honvágyat érzel a régi életed után:

  1. Identitásválság: Az "anya" szerep hirtelen minden más fölé kerekedik. A régi éned, a hobbijaid, a céljaid mintha eltűnnének a pelenkák, etetések és altatások sűrűjében.
  2. Szabadság elvesztése: Az, hogy már nem dönthetsz szabadon az idődről, frusztráló lehet. A spontán programok helyét a napirend és a gyerek igényei veszik át.
  3. Társas kapcsolatok megváltozása: Barátságok lazulhatnak, ha a környezetedben kevesen vannak hasonló élethelyzetben. Ez magányhoz vezethet.
  4. Fáradtság és kimerültség: Amikor alig alszol, nehéz bármit is rózsaszín ködön át látni. A kimerültség felnagyítja a hiányérzetet.
  5. Túlzott elvárások önmagaddal szemben: Az a kép, amit a "tökéletes anyáról" festenek a közösségi médiában vagy a környezetedben, nyomást helyez rád. Ha ezt nem érzed magadénak, bűntudatot kelthet.

Mit tehetsz, ha hiányzik a régi életed?

Először is: engedj meg magadnak minden érzést! A vágyakozás nem jelenti azt, hogy nem szereted a gyermekedet. Csak azt, hogy te is ember vagy, szükségletekkel, vágyakkal és határokkal. Ez rendben van.

Íme néhány praktikus és lelki támaszt nyújtó megoldás:

1. Találd meg az “új normálisat”!

A régi életed nem jön vissza pontosan úgy, ahogy volt – de ez nem baj! Az új életedben is lehetnek örömteli, feltöltő pillanatok. Gondold át: mi az, amit a régi életedből a mostaniba is átültethetsz? Ha például imádtál olvasni, próbálj esténként pár oldalt elolvasni, még ha csak tíz perc is jut rá. Ha a barátnőkkel való találkozás hiányzik, szervezz online beszélgetéseket vagy egy sétát babakocsival.

2. Kérj és fogadj el segítséget!

Nem kell mindent egyedül csinálnod. Ha van partnered, családod vagy barátaid, vond be őket! Egy kis "énidő" – akár egy séta egyedül, egy forró zuhany megszakítás nélkül, vagy egy kávé a kedvenc helyeden – csodákra képes.

3. Beszélj róla más anyákkal!

Hihetetlen megkönnyebbülés tud lenni, amikor rájössz: nem csak te érzed így magad. Csatlakozhatsz anyacsoportokhoz, online közösségekhez, vagy csak beszélj nyíltan egy barátnőddel. Az érzéseid kimondása már önmagában is gyógyító erejű.

4. Ápold az identitásod más részeit is!

Anya vagy – de nem csak anya. Érdemes újra felfedezned azokat a részeidet, amik örömet hoznak: lehet az egy régi hobbi, tanulás, sport vagy bármilyen kreatív tevékenység. Nem önzőség időt szánni ezekre, hanem fontos lépés ahhoz, hogy kiegyensúlyozott anya lehess.

5. Légy kedves magadhoz!

Bűntudat helyett próbáld meg magadat úgy kezelni, mint a legjobb barátnődet tennéd hasonló helyzetben. Mit mondanál neki? Valószínűleg azt, hogy "teljesen rendben van, amit érzel, és megérdemled a törődést." Te is ezt érdemled.

6. Ha kell, kérj szakmai segítséget!

Ha a honvágy és a bűntudat annyira erős, hogy nem találsz kiutat, vagy a szomorúság elhúzódik, érdemes szakemberhez fordulni. Egy pszichológus segíthet feldolgozni ezeket az érzéseket és megtalálni az utadat az új életedben.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!

Szakértőink

Maczkó Nóra
pre- és posztnatál tréner, dietetikus, kinesio és kismama tape terapeuta, hormonegyensúly tanácsadó, metamorf masszőr, vezetett meditációs szakember és gyakorló Anyuka
Szentes-Torkos Dóra
Klinikai szakpszichológus, Pár- és családterapeuta, Integratív hipnoterapeuta
Oláh Gabriella
klinikai-és ifjúsági szakpszichológus, integratív gyermekterapeuta
Horváth Réka
perinatális szaktanácsadó
Vargáné Bella Tünde
furulyatanár és zeneóvodai foglalkozásvezető szaktanár
Szűrné Hodossy Hajnalka
kismama jógaoktató, dúla, szülésfelkészítő tréner, kismama és női intim torna tréner, intim medical specialista, intim fitnesz oktató, babás jógaoktató, hatha jógaoktató
Hegedűs Orsolya
szülő-gyermek-ifjúsági coach, kapcsolatközpontú terapeuta, pedagógus