betöltés folyamatban...

Hello, csecsemőkori hasfájás! Nem hiányoztál...

Sok szülő megtapasztalta már, hogy mennyire felborítja a család napirendjét a csecsemőkori kólika. Egyik nap még békésen alszik az újszülött baba, másnap pedig hatalmas kihívás elé állítja a szülőket, mert szüntelenül sír.

A sírás okai egy pici baba esetében leginkább az éhség lehet, esetleg fázik, vagy melege van, nem kényelmes a ruha, amit visel, vagy a pelussal nem stimmel valami. Ha ezeket a tényezőket kizárhatjuk és még mindig keservesen sírdogál, előfordulhat, hogy kólikával állunk szemben.

Milyen esetben állhat fenn a kólika gyanúja?

Ha egyébként a kiegyensúlyozott, jó étvágyú csecsemő órákon keresztül, jellemzően azonos napszakokban sír, több napon át. Ez a sírás hangosabb a szokásosnál, esetleg megfigyelhető, hogy ökölbe szorul a kis keze sírás közben.

Természetes, hogy ebben az időszakban a szülők aggódva sétálgatnak a csecsemővel a kezükben akár egész napon át, s ez a végeláthatatlannak tűnő időszak akár hetekig is eltarthat. Szenved a gyermek, mert fájdalma van, s vele együtt az édesanyja is, mert tehetetlennek érzi magát ebben a helyzetben. Rendkívül erőt próbáló és kimerítő periódusról van szó. Jó hír, hogy a csecsemőkori krónikus hasfájás legtöbbször ártalmatlan és nem kell egyéb betegségtől tartani.

Azonban a nyűgös, gyakran hosszú időn át síró csecsemővel érdemes minél előbb orvoshoz fordulni, aki alapos kivizsgálást követően megállapítja, hogy "csak" csecsemőkori hasfájással küzd a baba, vagy más betegség áll a háttérben.

Az alábbi kérdéseket egy alapos orvos biztosan fel fogja tenni...

Mikor kezdődtek a tünetek?

Anyatejes baba esetében mit fogyasztott az édesanya?

Hányszor és mennyit eszik a baba egy nap?

Változott-e a baba széklete az elmúlt hetekben?

Amennyiben az orvos megállapítja, hogy kólikáról van szó, arra számíthatunk, hogy nagyjából a kisbaba 3-4 hónapos korára elmúlik.

Mit tehetünk, hogy a babánk jobban érezze magát? (Az orvos és a védőnő javaslatain túl....)

Ebben az időszakban különösen igényli a csecsemő a testközelséget. Sokkal jobban, mint az a kisbaba, amelyik nem szenved kólikától. Nagyon hasznos kellék lehet a babahordozó, amelynek segítségével az édesanya is könnyebben megbirkózik ezzel a nehéz helyzettel. (A hordozásról készült cikkünket ITT találod!)

A babamasszázs pedig egyszerre lazítja el a kisbabát és az édesanyát is. (Ha szeretnéd megtudni, hogy mennyi előnye van a babamasszázsnak, illetve milyen szerepe van kólika idején, a szakértővel készült interjúnkat ITT olvashatod.)

Elterelheti a kicsi figyelmét a zene is a fájdalomról, illetve a babakocsiban altatás, a szabad levegőn.

Érdemes beszerezni egy rezgő, zenélő pihenőszéket is, ami hosszú időre lekötheti kisbabád figyelmét. A hintázás megnyugtatja a picit, így az édesanya is fellélegezhet egy kis időre.

A legtöbb azonban, amit a kisbabánknak adhatunk ebben az időszakban a sok-sok szeretet, ölelés, a nyugtató közelség, hogy biztonságban érezheti magát mellettünk.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!

Szakértőink

Maczkó Nóra
pre- és posztnatál tréner, dietetikus, kinesio és kismama tape terapeuta, hormonegyensúly tanácsadó, metamorf masszőr, vezetett meditációs szakember és gyakorló Anyuka
Szentes-Torkos Dóra
Klinikai szakpszichológus, Pár- és családterapeuta, Integratív hipnoterapeuta
Oláh Gabriella
klinikai-és ifjúsági szakpszichológus, integratív gyermekterapeuta
Horváth Réka
perinatális szaktanácsadó
Vargáné Bella Tünde
furulyatanár és zeneóvodai foglalkozásvezető szaktanár
Szűrné Hodossy Hajnalka
kismama jógaoktató, dúla, szülésfelkészítő tréner, kismama és női intim torna tréner, intim medical specialista, intim fitnesz oktató, babás jógaoktató, hatha jógaoktató
Hegedűs Orsolya
szülő-gyermek-ifjúsági coach, kapcsolatközpontú terapeuta, pedagógus