betöltés folyamatban...

Miért jó hordozni?

A kisbabák képtelenek megbirkózni azzal az ingermennyiséggel, ami a születés után éri őket. Az újszülött babák a születésük után folyamatosan igénylik a testközelséget. A picik alvási periódusai mások, mint a miénk. Sokkal rövidebb, nem tudnak még önállóan elaludni, ezért a mi segítségünkre vannak utalva.

 

Számukra még ijesztő a "hatalmas" kiságy és félelmetes az anya közelsége nélkül töltött idő. Nem vitás, hogy a kisbabák testközelben alszanak el a legkönnyebben és a leggyorsabban. Az egész napos ringatás, altatási ritmus rendkívül kimerítő a szülőknek. Végtagzsibbadást, hát- és lábfájást is tapasztalhatnak, nem beszélve a folyamatos kialvatlanságról.

Íme a hordozás előnyei, természetesen a teljesség igénye nélkül...

A hordozóban altatás rendkívül jó megoldást jelent erre a kifejezetten kimerítő időszakra. A babád érzi a biztonságot, a testmeleget és az öleléseket. Kell ennél több? Az, hogy meddig hordozol, vagy hány órát hordozol egy nap, teljesen a ti igényeiteknek megfelelően kell alakítani. Természetesen nincs előírva, hogy egész álló nap, vagy akár még éjszaka is hordozni kell, fontos ebben is megtalálni a középutat.

A testközelség megnyugtató hatására a babád kevesebbet sír majd és nem utolsó sorban a hasfájós babák napjaira is pozitív befolyással bír. A fogzás időszaka alatt – ami már 3 hónapos kora környékén elkezdődhet – is jó szolgálatot tehet a babahordozó. A fogzás alatt a babák több időt szeretnek karban tölteni, odabújni a szülőhöz. Eközben csökken a baba stresszhormon szintje és elviselhetőbbé válik a fájdalom.

A hordozás erősíti a szülő és gyermeke közötti kapcsolatot, segít kialakítani a biztonságos kötődést. A szülő egyfajta "válaszkész üzemmódban" folyamatosan képes reagálni gyermeke igényeire. Miközben a baba nézelődik a hordozóban, ismerkedik a világgal, az anyukának van lehetősége a saját igényeivel is foglalkozni. Például meginni egy kávét vagy teát, elkészíteni az ebédet, vagy sétálni a természetben.

A hordozás előnye még, hogy formában tartja az anyukát. A hordozós sportok remek lehetőséget kínálnak arra, hogy ameddig a baba alszik, az anyuka közben tornázhat, ami jó hatással van a közérzetére.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!

Szakértőink

Maczkó Nóra
pre- és posztnatál tréner, dietetikus, kinesio és kismama tape terapeuta, hormonegyensúly tanácsadó, metamorf masszőr, vezetett meditációs szakember és gyakorló Anyuka
Szentes-Torkos Dóra
Klinikai szakpszichológus, Pár- és családterapeuta, Integratív hipnoterapeuta
Oláh Gabriella
klinikai-és ifjúsági szakpszichológus, integratív gyermekterapeuta
Horváth Réka
perinatális szaktanácsadó
Vargáné Bella Tünde
furulyatanár és zeneóvodai foglalkozásvezető szaktanár
Szűrné Hodossy Hajnalka
kismama jógaoktató, dúla, szülésfelkészítő tréner, kismama és női intim torna tréner, intim medical specialista, intim fitnesz oktató, babás jógaoktató, hatha jógaoktató
Hegedűs Orsolya
szülő-gyermek-ifjúsági coach, kapcsolatközpontú terapeuta, pedagógus