betöltés folyamatban...

Tippek, hogy szülés után jobban érezd magad!

Számos tanulmány bizonyítja, hogy maga a szülés élménye nem elhanyagolható módon befolyásolja az utána következő időszak érzelmi hullámzásait. A pozitív szülésélmény sajnos előre nem garantálható, de az biztos, hogy kismamaként többet tehetünk érte, mint azt elsőre gondolnánk. (Hamarosan ezzel kapcsolatban is olvashattok cikket a blogon.)

A szülés körülményeitől függetlenül, a szülés utáni időszak bőven rejteget kihívásokat az újdonsült édesanyák számára. Jó, ha erre már a szülés előtt hónapokkal előre felkészülsz.

Hoztunk néhány tippet, amelyek lehet, hogy most apróságoknak tűnnek, de hidd el a baba születése után sokat fognak segíteni Neked, hogy könnyebben bírd a hétköznapok monoton, állandó készenlétet igénylő óráit. 

1. Szelektálj!
Nézz szét a lakásban, hogy mi az amire már egyáltalán nincs szükséged! Szabadulj meg minden olyan holmitól, ami csak a helyet foglalja és ha jó állapotú, akkor add el, vagy ajándékozd el! Ha nem menthető, akkor mehet a kukába! Miután megérkezik a kisbaba és a lakást elárasztják a rokonok, barátok, ismerősök, helyet kell majd találnod a sok babaholminak és játékoknak amit ajándékba hoznak. Nem beszélve arról, hogy hiába írtál listát, vásároltál be még a gyermek születése előtt, biztos, hogy lesznek olyan termékek, amiket a szülés után kell majd beszerezned és ezeknek is találnod kell helyet. 

2. Delegálj!
Ha van idősebb gyermek a családban, beszélgess vele arról, hogy a kisbaba születése után lehetnek olyan kisebb ház körüli teendők, amelyekben az ő szorgos kis kezeire is szükség lesz. A nagyobb gyermekek általában imádják kivenni a részüket a baba körüli feladatokból. (Bár ez attól is függ, hogy éppen milyen életszakaszban vannak. :) ) Kérd meg a közelben lakó családtagokat, barátokat, hogy segítsenek a bevásárlásban, vagy néha vállaljanak gyermekfelügyeletet ha kettesben szeretnétek lenni a pároddal!

3. Írj listát!
Kezd a napot azzal, hogy sorra veszed a teendőket! Mi az amit feltétlenül el kell végezni aznap, és melyik teendő várhat? Sokat segít, ha a káosz közepén azt sem tudod, hogy minek állj neki először. Azért jó ha leírod, mert így tudatosítod, látod magad előtt, hogy mi vár rád aznap, így könnyebben be tudod osztani az idődet és kevésbé érzed magad frusztráltan. 

4. Én-idő!
A legfontosabb, a baba ellátásával kapcsolatos feladatok után. Találj magadnak időt napközben, amikor csakis önmagaddal törődsz! Legyen az egy csésze tea, amit nyugodtan elfogyasztasz, vagy 5 perc zenehallgatás, amitől máris jobban érzed magad. Keresd meg azt a tevékenységet amiből energiát gyűjtesz! Amennyit csak lehet, tartózkodj szabad levegőn! Naponta 15-20 perc séta is életmentő lehet egy fárasztó nap után. 

5."Aludj, amikor a baba alszik!" - halljuk gyakran.
Hát persze! Ugyanis a babák úgy alszanak, ahogy a "nagy könyvben" meg van írva. :) A valóságban azért ezt elég nehéz lenne kivitelezni olyan babák esetén, akik leginkább mozgó járműben szeretnek a legjobban szundítani. Ha szeret a babád babakocsiban aludni, érdemes magaddal vinned a sétákra a kedvenc regényedet/magazinodat és ha jó az idő, napfürdőzhetsz az udvaron, vagy a parkban. A social mediát legjobb, ha elfelejted! Időt és energiát vesz el tőled, nem várhatsz tőle feltöltődést.

6. Hallgass a megérzéseidre!
A baba születése előtt nehéz elhinni, de tényleg meg fog érkezni a szülés után az úgynevezett "anyai ösztön". Bármikor, ha bizonytalan vagy, a megérzéseidre mindig hagyatkozhatsz. Rengeteg kéretlen tanácsot fogsz kapni. Ne figyelj a rosszindulatú megjegyzésekre! Mindenki máshogy nevel gyermeket. Nem kell úgy csinálnod, ahogy más szerint jó. Hallgasd meg őket, majd csináld úgy, ahogy szerinted jó neked és a babádnak. Bízz magadban, mert nálad jobban senki sem tudja és senki sem értheti, hogy nektek mi a legjobb! Ez az időszak csodálatos, a maga összes nehézségével és kihívásaival együtt. Éld meg a jelent, mert bár úgy érzed a végtelenségig tart ez az állapot, nagyon hamar elmúlik... 

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!

Szakértőink

Maczkó Nóra
pre- és posztnatál tréner, dietetikus, kinesio és kismama tape terapeuta, hormonegyensúly tanácsadó, metamorf masszőr, vezetett meditációs szakember és gyakorló Anyuka
Szentes-Torkos Dóra
Klinikai szakpszichológus, Pár- és családterapeuta, Integratív hipnoterapeuta
Oláh Gabriella
klinikai-és ifjúsági szakpszichológus, integratív gyermekterapeuta
Horváth Réka
perinatális szaktanácsadó
Vargáné Bella Tünde
furulyatanár és zeneóvodai foglalkozásvezető szaktanár
Szűrné Hodossy Hajnalka
kismama jógaoktató, dúla, szülésfelkészítő tréner, kismama és női intim torna tréner, intim medical specialista, intim fitnesz oktató, babás jógaoktató, hatha jógaoktató
Hegedűs Orsolya
szülő-gyermek-ifjúsági coach, kapcsolatközpontú terapeuta, pedagógus