betöltés folyamatban...

Nem hallgat rád a kisgyermeked? Így beszélgess vele!

Íme 10 olyan kifejezés, amelyek varázslatosan működnek olyan helyzetekben, amikor a kisgyermeked nem figyel rád.

A "siess, mennünk kell" helyett mondd inkább azt: 15 perc múlva indulnunk kell!

Lehet, hogy a gyermek épp nagyon elfoglalt és belemélyedt a játékba, ilyenkor nem szereti ha hirtelen félbe szakítják. Az időkorlát tisztázása megelőzheti a dührohamokat. Ha tudja, hogy mi következik a játék után, nagyobb az esélye, hogy megcsinálja azt, amit mondasz neki.

"Levest vagy tésztát kérsz ebédre?"

A választási lehetőség felkínálása fogékonyabbá teszi a gyermeket az együttműködésre. Ügyelj arra, hogy csak két lehetőség közül választhasson. A túl sok választási lehetőség összezavarhatja a gyermeket, így a kívánt eredményt nem fogjuk elérni.

"Látom, hogy nehéz kinyitni azt az üveget. Szükséged van segítségre?"

Azzal, hogy felteszed ezt a kérdést, a kisgyermek úgy érzi, hogy eldöntheti, hogy kell-e neki valóban segítség. Ha kérés nélkül kiveszed a kezéből azt, amivel éppen megküzd, szinte biztos, hogy dührohamokra számíthatsz. A gyerkőcök ilyenkor ellenállnak.

"Nyafogás helyett kérlek, használj szavakat!"

Ez az egyszerű kérés arra ösztönzi a kisgyermeket, hogy a lehető legjobban fejezze ki magát. A szülő hangszíne kulcsfontosságú, fontos, hogy nyugodt hangnemben beszéljünk a gyermekhez.

A "Hagyd abba!" és az "Ezt ne csináld!" kifejezés helyett inkább használd ezt: "Légy gyengédebb a babával!"

Ha kisbaba közelében van a gyermeked, mutasd meg neki, hogy kell gyengéden hozzáérni a babához! Kérd meg, hogy legyen vele óvatos!

"Állj, ne menj ki az esőre!" utasítás helyett használd ezt: "Nem tetszik, hogy az esőben sétálsz, mert félek, hogy megbetegszel!"

Abban a pillanatban, amikor elmondod a gyermekednek az aggályaidat a helyzettel kapcsolatban, megértőbb lesz. Varázslatosan működik!

"Adjuk hozzá a kívánságlistádhoz!"

Minden szülő szembesült már azzal a kellemetlen helyzettel, amikor vásárolni megy a gyermekkel, aki torkaszakadtából ordít ha nem kapja meg azt, amit szeretne. Nyilván, nem vehetünk meg mindent, amit szeretne. Ilyenkor mondhatjuk neki, hogy felírjuk a kívánságlistájára és elmagyarázhatjuk neki, hogy miért nem most vesszük meg. Vagy kijelölhetünk az évben bizonyos időszakokat, amikor játékokat veszünk neki. Például: szülinap, karácsony, stb...Így megtanul várni és meglepő módon, lehet, hogy később már nem is vágyik az adott játékra.

"Rendben van ha sírsz, ha szomorú vagy!"

Az érzelmek elismerése segít a gyermeknek megnyugodni, megérteni a saját érzelmeit. Fontos, hogy a gyermekek megtanulják kifejezni az érzéseiket, legyen az jó vagy rossz. Az érzelmek kifejezése egészséges!

"Megvárom amíg megnyugszol!"

Ha a beszéd és az ölelgetés nem használ, jobb, ha hátrébb lépsz és ott maradsz mellette. Néha a gyermeknek csak egy kis térre és időre van szüksége ahhoz, hogy megnyugodjon. Biztonságot ad számára ha tudja, hogy ott állsz mellette a nehéz helyzetben is.

"Kezdjük elölről!"

Előfordul, hogy semmi türelmed a dühkitöréshez és rákiabálsz a gyermekedre. Ilyenkor még mindig mondhatod neki, hogy kezdjük újra! Ismerd el, hogy mindkettőtöknek nehéz napja volt és nem szeretnéd, ha így folytatódna. Fogd meg a kezét, vegyél egy mély levegőt, számolj el háromig és kezdd elölről!

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!

Szakértőink

Maczkó Nóra
pre- és posztnatál tréner, dietetikus, kinesio és kismama tape terapeuta, hormonegyensúly tanácsadó, metamorf masszőr, vezetett meditációs szakember és gyakorló Anyuka
Szentes-Torkos Dóra
Klinikai szakpszichológus, Pár- és családterapeuta, Integratív hipnoterapeuta
Oláh Gabriella
klinikai-és ifjúsági szakpszichológus, integratív gyermekterapeuta
Horváth Réka
perinatális szaktanácsadó
Vargáné Bella Tünde
furulyatanár és zeneóvodai foglalkozásvezető szaktanár
Szűrné Hodossy Hajnalka
kismama jógaoktató, dúla, szülésfelkészítő tréner, kismama és női intim torna tréner, intim medical specialista, intim fitnesz oktató, babás jógaoktató, hatha jógaoktató
Hegedűs Orsolya
szülő-gyermek-ifjúsági coach, kapcsolatközpontú terapeuta, pedagógus