betöltés folyamatban...

Mitől fog jól aludni a babád, kisgyermeked?

Hogyan teremtsd meg gyermeked számára az ideális alvási környezetet? Mire van szüksége a csecsemőnek és a totyogónak ahhoz, hogy kipihenten ébredjen?

Tippek és trükkök, amik segítenek, hogy gyermeked alvása pihentetőbb, nyugodtabb legyen, ezáltal te is frissebb és derűsebb leszel :) 

Ideális hőmérséklet a babaszobában/gyerekszobában

Sok szakértő azt javasolja, hogy éjszakára ne legyen több 20-22,5 Celsiusnál a szobában. Válasz gyermekednek könnyű pamut pizsamát, pamut hálózsákot! Ha be van kapcsolva a radiátor, feltétlenül használj párásítót, mert a száraz levegő nem ideális a gyerekszobában! A száraz levegő elkerülésének másik módja, ha kerámiatálba teszel vizet, ami lassan elpárolog. Ezzel elkerülhető, hogy a gyermek légútjai kiszáradjanak. 2-3 csepp tiszta, bio levendulaolajat is cseppenthetsz a vízbe, ami szintén hozzájárul a könnyebb elalváshoz.

Válaszd ki a megfelelő világítást!

Szervezetünk úgy van "kialakítva", hogy világosban ébredünk, sötétben elalszunk. A túl sok mesterséges világítás gátolja a melatonin termelődését. (A melatonin az a hormon, amely szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusunkat.) Kerülni kell a vibráló, fluoreszkáló fényeket a szobában. (Függetlenül attól, hogy észleljük-e vagy sem.) A LED-világítás jó megoldás lehet, ha csak fényben tud a gyermeked elaludni. Ezek alig, vagy egyáltalán nem bocsájtanak ki UV-sugárzást, nem tartalmaznak higanyt és nem villognak. Sőt, még energiatakarékos is! Ha éjszakai lámpát választasz a gyerekszobába, a piros fényű a legjobb, mert ez a szín nem gátolja a melatonin hormon termelődését. 

Napközben érje sok természetes fény a gyermeket!

A 3-4 hónaposnál fiatalabb csecsemőknek a biológiai órája még nem jelzi, hogy mikor van reggel és mikor van este. A nap folyamán, ha teheted, vidd ki a babát többször a szabad levegőre! A természetes fény hatására gyorsabban beáll a biológiai órája, ez segít neki éjszaka is jobban aludni.

Szellőztess!

Mindig gondoskodj arról, hogy a szoba levegője friss legyen! Nyisd ki az ablakot néhány órára naponta, mert ez segít a babának jobban aludni!

Miért fontosak az illatok?

A szagok nagy hatással lehetnek közérzetünkre és hangulatunkra. Ez egyaránt vonatkozik a felnőttekre és a gyerekekre is. Tudjuk, hogy bizonyos illatok álmosságot és ellazulást váltanak ki. A levendula, a tömjén, a római kamilla, a cédrusfa, ylang ylang nagyszerű választás a gyerekszobába. Fontos, hogy kerüld a kész keverékeket, szobai spray-ket, mivel ezek összetevői nem megfelelőek egy kisgyermek számára! Használj diffúzort, és csak esszenciális, bio aromaterápiás olajokat válassz!

A megfelelő ágynemű

Válassz természetes anyagból, például: pamutból/lenből/bambuszból készült ágyneműt! Csecsemőknél a hálózsák lehet a legjobb választás, így elkerülhető a fulladás veszélye. 

Elcsendesedés

Lefekvés előtt legalább fél órával már ne nézzen képernyőt a gyermek, kerülni kell a sok mesterséges fényt és a zajt! Tarts távol minden olyan körülményt, amely stimulálja a kicsi agyát és tompítsd a fényeket! Tartsd be minden este ezt a megnyugtató rituálét, így sokat segíthetsz gyermekednek a könnyebb elalvásban, illetve erősítheted a köztetek lévő köteléket is. 

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!

Szakértőink

Maczkó Nóra
pre- és posztnatál tréner, dietetikus, kinesio és kismama tape terapeuta, hormonegyensúly tanácsadó, metamorf masszőr, vezetett meditációs szakember és gyakorló Anyuka
Szentes-Torkos Dóra
Klinikai szakpszichológus, Pár- és családterapeuta, Integratív hipnoterapeuta
Oláh Gabriella
klinikai-és ifjúsági szakpszichológus, integratív gyermekterapeuta
Horváth Réka
perinatális szaktanácsadó
Vargáné Bella Tünde
furulyatanár és zeneóvodai foglalkozásvezető szaktanár
Szűrné Hodossy Hajnalka
kismama jógaoktató, dúla, szülésfelkészítő tréner, kismama és női intim torna tréner, intim medical specialista, intim fitnesz oktató, babás jógaoktató, hatha jógaoktató
Hegedűs Orsolya
szülő-gyermek-ifjúsági coach, kapcsolatközpontú terapeuta, pedagógus