betöltés folyamatban...

Miért jó ha önállóan játszik a gyermek?

A kisgyermekkor az az időszak, amikor a gyermeknek kialakul a napi rutinja, érzi a biztonságérzetet az ismétlődő tevékenységekben. Remek dolog ebben a korban megtapasztalni az önálló játékot is.

Ehhez pedig a legjobb, ha minden nap (ha lehetséges ugyanabban a napszakban) adjuk lehetőséget gyermekük számára, hogy lecsendesedjen és elmerüljön egy számára kedves időtöltésben! A cél az, hogy a programokkal teli, mozgalmas hétköznapokban szakítsunk időt arra, hogy ő saját maga, a csendes játékokon keresztül felfedezhessen, megnyugodjon. A saját szobájában (vagy a szoba egyik sarkában) számára nyugtató tevékenységekkel töltsön időt.

Milyen előnyei vannak a csendes tevékenységeknek a gyermek számára?

Megerősíti a gyermekben az állandóságot. A legtöbb gyermeknek hektikus az időbeosztása, már szinte óvodás kortól. Ezek a szünetek jót tesznek az agynak, segítenek a gyermeknek még több energiával feltöltődni a nap második felére.

Az anyának is jó, ha van ideje fellélegezni addig, ameddig a gyermek önállóan eljátszik.

Az unalom kreativitást szül. Ha egy gyermek unatkozik, arra ösztönzi, hogy alkosson, találjon ki saját játékötleteket.

Hogy próbáljuk szülőként "rászoktatni" a gyermeket a csendes játékidőre?

Akkor érdemes elkezdeni, amikor a gyermek már lassan elhagyja a délutáni alvást. A csendes játék segít megerősíteni a gyermekben, hogy ez is ugyanolyan fontos része a napnak, mint a délutáni alvás.

Legyen a gyermek szobájában egy csendes sarok, ahol könyveket, legót, építőkockákat, plüssöket helyezünk el! Minél egyszerűbb a játék, annál jobb!

Kezdjétek napi 5 perccel és fokozatosan növeljétek az időt! Néhány hét múlva már 20-30 percet is eljátszhat a gyermek önállóan!

Bátorítsd a gyermekedet, hogy nyugodtan vegye át az irányítást és válassza ki, hogy milyen játékokkal szeretne játszani a pihenőidőben!

Mit tegyünk ha a gyermek teljesen elutasítja az önálló játékidőt?

Semmiképp sem ajánlott a gyermeket olyan rutinra "kényszeríteni", amit ő nem szeretne. Lehet, hogy még nem áll készen arra, hogy egyedül eljátsszon. Az is lehet, hogy olyan időszakot él át, amikor nagyon szeretne állandóan anya közelében lenni. Ilyenkor tarts szünetet a csendes játékidő bevezetésében és összpontosíts azokra a tevékenységekre, amelyekben a gyermeked igazán örömét leli! Töltsd fel azokat a képzeletbeli "szeretettankokat" és később újra megpróbálhatod az önálló játékidőre szoktatást!

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!

Szakértőink

Maczkó Nóra
pre- és posztnatál tréner, dietetikus, kinesio és kismama tape terapeuta, hormonegyensúly tanácsadó, metamorf masszőr, vezetett meditációs szakember és gyakorló Anyuka
Szentes-Torkos Dóra
Klinikai szakpszichológus, Pár- és családterapeuta, Integratív hipnoterapeuta
Oláh Gabriella
klinikai-és ifjúsági szakpszichológus, integratív gyermekterapeuta
Horváth Réka
perinatális szaktanácsadó
Vargáné Bella Tünde
furulyatanár és zeneóvodai foglalkozásvezető szaktanár
Szűrné Hodossy Hajnalka
kismama jógaoktató, dúla, szülésfelkészítő tréner, kismama és női intim torna tréner, intim medical specialista, intim fitnesz oktató, babás jógaoktató, hatha jógaoktató
Hegedűs Orsolya
szülő-gyermek-ifjúsági coach, kapcsolatközpontú terapeuta, pedagógus