betöltés folyamatban...

Mielőtt a baba megérkezik....

Lehet-e nagyobb boldogság egy pár életében, mint a tudat, hogy néhány hónap múlva egy édes kisbaba szülei lesznek? Az örömteli, olykor végtelennek tűnő várakozási idő alatt a kismama szinte az első perctől kezdve gondosan igyekszik születendő gyermeke számára összeállítani a kelengyelistát.

A kínálat hatalmas, ezért a rengeteg termék közül bizony nem mindig tudjuk, hogy kisbabánk számára melyik lenne a legjobb választás. Ha szeretnénk lefaragni a költségekből, érdemes listát írni. Esetleg ismerős segítségét kérni, aki már tapasztalt anyukaként szívesen ad tanácsot, hogy milyen termékeket szerezzünk be feltétlenül még a baba érkezése előtt. A legjobban mégis akkor járunk, ha életterünket, életkörülményeinket figyelembe véve tesszük le a voksunkat egy-egy termék mellett.

Lássuk, hogy babakocsit milyen szempontok szerint érdemes választani!

Az alábbiakat gondoljuk át, s máris szűkül majd a kínálat!

  • Milyen az út minősége, ahol nap mint nap sétálni fogok a babával?

  • Van-e helyem tárolni a babakocsit?

  • Elfér az autó csomagtartójában? Ha gyakran kell tömegközlekedni, könnyen tudom majd emelgetni, irányítani?

  • Ha napi sétára indulok, le kell vinnem a lépcsőn?

Nézzük, hogy a szoptatás támogatása szempontjából milyen termékeket érdemes beszerezni még a szülés előtt!

A különböző szülésfelkészítő foglalkozásokon gyakran hallani, hogy ne aggódj, mert a szülés után a tejtermelés magától beindul és ha az elején kevés is az anyatej, később elég lesz majd a babának. Bizony a természet ezt jól beállította, azonban általában ez nem ennyire egyszerű. Számos anyukával találkoztam, akik szülés után néhány nappal küldték egyik boltból a másikba a férjüket mellszívó készülékért. Jó, ha erre már a baba születése előtt gondolsz! Hidd el, ezzel időt és energiát spórolsz magadnak, ami jól jöhet a kimerült napjaidon. Megfelelő cumisüvegeket is érdemes időben beszerezni. Rengeteg termék létezik a piacon, amelyek támogatják az anyatejes táplálást. Nagyfokú hasonlóságuk az anyamellel biztosítja, hogy babádat egyaránt táplálhasd cumiból és anyamellből. Könnyebb kombinálni a szoptatást és az üvegből való táplálást.

Kisbabád bőre rendkívül érzékeny, ezért ajánlott olyan ruhadarabokat vásárolni, amelyek pamut anyagból készültek, csökkentve a bőrirritáció kialakulását. Vásárolj még 100%-ban természetes összetevőkből készült babatusfürdőt és babaolajat is! A babaápolás szempontjából legyen otthon lázmérő, orrszívó készülék, haj- és körömápolási szett, illetve pelenkatároló kuka. Legutóbbiból érdemes olyat választani, ami gondoskodik róla, hogy a szoba tiszta és jó illatú maradjon.

A fürdetésnél fontos, hogy milyen a víz hőmérséklete. A túl hűvös és a túl meleg sem jó a babának. A legegyszerűbben úgy tudod ellenőrizni a hőmérsékletet, hogy a könyöködet teszed a kész fürdővízbe, de ha biztosra szeretnél menni, akkor a vízhőmérő ebben segítségedre lesz. Attól függően, hogy hol fogod fürdetni a babát, szükséged lesz még néhány kiegészítőre. Az első hetekben sok szülő a babaszobában fürdeti a kicsit, vagy abban a szobában, ahol a legmelegebb van. A háló nagy előnye többek között, hogy biztonságosan tartja a babát fürdetés közben, így nem kell folyamatosan tartani az egyik kezünkkel. A fürdetés kellemesebb élmény lesz a szülőnek és a babának egyaránt.

Ha van valami, ami a babaszobából nem hiányozhat a légzésfigyelő készüléken túl, az a rácsvédő. Megakadályozza, hogy a baba testrésze esetleg beszoruljon a rácsok közé, illetve a nagyobb, állandóan helyet változtató csöppségek ne ébredjenek arra az éjszaka közepén, hogy beütötték pici testrészeiket a kiságyba. Rácsvédőből is érdemes antiallergén anyagút választani, csakúgy mint az ágynemű garnitúrából. Ezen kívül a matrac, matracvédő, pelenkázó lap és több lepedő is kerüljön fel a listára mindenképp!

Az elmúlt évek egyik legnépszerűbb terméke kétség kívül a babafészek. Az újszülött babának idő kell, amire hozzászokik, hogy már nem az anyaméhben pihen. Az első néhány hónapban nagy biztonságérzetet adhat számára a babafészek. Léteznek olyan babafészkek, amelyek hőszabályozó funkcióval vannak ellátva, így nyáron megvédik a babát a hő ellen, hűvösebb napokon pedig melegen tartják őket. 

Bármilyen formában is táplálod a babádat, az első hónapokban bizony előfordulhat, hogy óránkét fel fog ébreszteni a kicsi. Egy babaöböl jócskán megkönnyíti az éjszakai "műszakot". Minden éjszaka közelebb tudhatod magadhoz kisbabádat, így mindketten nyugodtabban aludhattok. A legegyszerűbb és legkényelmesebb módja annak, hogy az ágyadat a gyermekeddel megoszd.

Egy újdonsült anyukának sok-sok szeretetre, törődésre, figyelemre és segítségre van szüksége a baba születése után. Csakúgy, mint a kisbabának. Néha, a tíz kéz is kevés lenne, annyi feladat nehezedik hirtelen az anyukák vállára. Egyik napról a másikra egy teljesen új szerepben kell teljesíteniük akár kipihenték magukat, akár nem. A mindennapi teendők listája hosszúra nyúlik, úgy érezzük, hogy soha sem érünk a végére. Ilyenkor hatalmas segítséget nyújt a babahordozó. Az, hogy te és a gyermeked közvetlen kapcsolatban vagytok nyugtatóan hat a babára és erősíti a közöttetek lévő köteléket. Egyszerűbbé válik általa a házimunka elvégzése, a tömegközlekedés, vagy a bevásárlás. Nem utolsó sorban, marad két szabad kezed :)

Amikor mindkét kezed fáj a sok ringatástól és altatástól, jó szolgálatot tehet a pihenőszék. A legtöbb termék ma már elektromos, rezeg és zenél, hogy a babád a lehető legnagyobb kényelemben tudjon pihenni, játszani, hintázni. A babák imádják és már újszülött kortól lehet használni, addig ameddig a baba el nem éri a maximális súlyhatárt.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!

Szakértőink

Maczkó Nóra
pre- és posztnatál tréner, dietetikus, kinesio és kismama tape terapeuta, hormonegyensúly tanácsadó, metamorf masszőr, vezetett meditációs szakember és gyakorló Anyuka
Szentes-Torkos Dóra
Klinikai szakpszichológus, Pár- és családterapeuta, Integratív hipnoterapeuta
Oláh Gabriella
klinikai-és ifjúsági szakpszichológus, integratív gyermekterapeuta
Horváth Réka
perinatális szaktanácsadó
Vargáné Bella Tünde
furulyatanár és zeneóvodai foglalkozásvezető szaktanár
Szűrné Hodossy Hajnalka
kismama jógaoktató, dúla, szülésfelkészítő tréner, kismama és női intim torna tréner, intim medical specialista, intim fitnesz oktató, babás jógaoktató, hatha jógaoktató
Hegedűs Orsolya
szülő-gyermek-ifjúsági coach, kapcsolatközpontú terapeuta, pedagógus