Közeleg a beiratkozás időpontja, egyes intézményekben már meg is történt a bölcsődei beiratkozás. Óvodába pedig április 20-tól május 20-ig lesz lehetősége a szülőknek a számukra szimpatikus intézménybe, az intézmény által kijelölt napokon és időpontokban beíratni gyermeküket.
Minden, adott év augusztus 31-ig, a 3. életévet betöltött kisgyermek részére kötelező az óvodai beíratás. A bölcsődékbe pedig már 6 hónapos kortól be lehet íratni a gyermeket. Vidéken viszonylag korlátozottak a lehetőségek, a nagyobb városokban azonban több választási lehetőség adódik a szülők számára, ami nem biztos, hogy megkönnyíti a helyzetet. Az intézményválasztás kérdése nem is olyan egyszerű feladat, mint ahogy azt elsőre gondolnánk. Kivéve, ha a szülő már régen eldöntötte, hogy számukra melyik óvoda/bölcsőde lenne a legjobb választás.
Több szempontot is érdemes mérlegelni a választás előtt. Amíg az egyik gyermek imádja a zenét, a mondókákat és hangszereket, a másik lehet, hogy a labdát kergetné egész nap, vagy épp szeret egyedül eljátszani órákon keresztül. Mindenekelőtt a gyermek igényei a legfontosabbak és akkor döntünk a legjobban, ha az ő személyiségéhez leginkább passzoló nevelési intézményt választjuk. Ezt azonban csak úgy tudjuk megtenni, ha több nyílt napra is ellátogatunk és feltesszük a számunkra legfontosabb kérdéseket a pedagógusoknak vagy intézményvezetőknek.
Ha az alábbi kérdésekre megkapjuk a válaszokat és fontossági sorrend alapján rangsoroljuk őket, hamar körvonalazódik, hogy gyermekünk számára melyik intézmény lenne a legideálisabb.
Milyen programokat kínál az óvoda?
Hogy telik egy átlagos nap az oviban?
Milyen foglalkozásokon vesznek részt a gyermekek?
Vannak-e délutáni programok?
Esetleg lehetőség van-e idegen nyelvet tanulni? Fontos-e hogy a kisgyermekemnek idegen nyelvet tanítsanak?
Hány óvónéni/óvóbácsi jut egy csoport kisgyermekre?
Érdeklődhetünk ismerősöktől, vagy ha nincs, akkor Facebook csoportokban megkérdezhetjük, hogy a számunkra szimpatikus intézményben mekkora figyelem jut a gyermekekre?
Hogy történik a beszoktatás?
Milyen a gondozók személyisége?
Azonos életkorú gyermekek vannak egy csoportban, vagy vegyes a csoport?
Mennyire biztonságos az óvoda kertje? Milyen felszereltségű a csoportszoba?
Mennyire könnyen kommunikálnak a pedagógusok a szülőkkel?
Milyen az átlagos heti menü az intézményben? Az ételintoleranciában szenvedő gyermekek részére kínálnak speciális menüt?
Milyen gyorsan tudunk eljutni a reggeli csúcsforgalomban a kiszemelt óvodába?
Van-e segítségünk, akire bármikor számíthatunk ha esetleg túlóráznunk kell és nem tudunk időben a gyermekért az oviba elmenni?
A gyermek képességeinek a kibontakoztatását melyik intézmény segíti a legoptimálisabban?
Milyen messze van az intézmény az otthonunktól, a munkahelyünktől? El tudok-e jutni könnyedén autóval, biciklivel vagy tömegközlekedéssel az óvodába/bölcsibe?
Mennyire vonják be a szülőket az intézmény életébe? Kell-e a szülőknek plusz feladatokat vállalni? Ha igen, be tudom-e illeszteni az életembe a óvodai/bölcsődei programokat?
Jó ötlet lehet a gyermekorvossal vagy védőnővel átbeszélni az óvoda/bölcsőde kérdést, segítségünkre lehetnek a választásnál.
Ne feledjük, hogy az 1-3 éves gyermekeknek rendkívül fontos szükséglete az érzelmi biztonság, ezért nem mindegy, hogy milyen a gondozók személyisége, az intézményben uralkodó hangulat! Mennyi törődést, figyelmet, szeretetet kapnak a gyermekek az intézményben?
Merjünk a megérzéseinkre hallgatni a nevelési intézmény kiválasztásánál! :)