betöltés folyamatban...

Kérdések, amiket érdemes feltenni az óvoda/bölcsődeválasztás előtt

Közeleg a beiratkozás időpontja, egyes intézményekben már meg is történt a bölcsődei beiratkozás. Óvodába pedig április 20-tól május 20-ig lesz lehetősége a szülőknek a számukra szimpatikus intézménybe, az intézmény által kijelölt napokon és időpontokban beíratni gyermeküket. 

Minden, adott év augusztus 31-ig, a 3. életévet betöltött kisgyermek részére kötelező az óvodai beíratás. A bölcsődékbe pedig már 6 hónapos kortól be lehet íratni a gyermeket. Vidéken viszonylag korlátozottak a lehetőségek, a nagyobb városokban azonban több választási lehetőség adódik a szülők számára, ami nem biztos, hogy megkönnyíti a helyzetet. Az intézményválasztás kérdése nem is olyan egyszerű feladat, mint ahogy azt elsőre gondolnánk. Kivéve, ha a szülő már régen eldöntötte, hogy számukra melyik óvoda/bölcsőde lenne a legjobb választás.

Több szempontot is érdemes mérlegelni a választás előtt. Amíg az egyik gyermek imádja a zenét, a mondókákat és hangszereket, a másik lehet, hogy a labdát kergetné egész nap, vagy épp szeret egyedül eljátszani órákon keresztül. Mindenekelőtt a gyermek igényei a legfontosabbak és akkor döntünk a legjobban, ha az ő személyiségéhez leginkább passzoló nevelési intézményt választjuk. Ezt azonban csak úgy tudjuk megtenni, ha több nyílt napra is ellátogatunk és feltesszük a számunkra legfontosabb kérdéseket a pedagógusoknak vagy intézményvezetőknek.

Ha az alábbi kérdésekre megkapjuk a válaszokat és fontossági sorrend alapján rangsoroljuk őket, hamar körvonalazódik, hogy gyermekünk számára melyik intézmény lenne a legideálisabb.

Milyen programokat kínál az óvoda?

Hogy telik egy átlagos nap az oviban?

Milyen foglalkozásokon vesznek részt a gyermekek?

Vannak-e délutáni programok?

Esetleg lehetőség van-e idegen nyelvet tanulni? Fontos-e hogy a kisgyermekemnek idegen nyelvet tanítsanak?

Hány óvónéni/óvóbácsi jut egy csoport kisgyermekre?

Érdeklődhetünk ismerősöktől, vagy ha nincs, akkor Facebook csoportokban megkérdezhetjük, hogy a számunkra szimpatikus intézményben mekkora figyelem jut a gyermekekre?

Hogy történik a beszoktatás?

Milyen a gondozók személyisége?

Azonos életkorú gyermekek vannak egy csoportban, vagy vegyes a csoport?

Mennyire biztonságos az óvoda kertje? Milyen felszereltségű a csoportszoba?

Mennyire könnyen kommunikálnak a pedagógusok a szülőkkel?

Milyen az átlagos heti menü az intézményben? Az ételintoleranciában szenvedő gyermekek részére kínálnak speciális menüt?

Milyen gyorsan tudunk eljutni a reggeli csúcsforgalomban a kiszemelt óvodába?

Van-e segítségünk, akire bármikor számíthatunk ha esetleg túlóráznunk kell és nem tudunk időben a gyermekért az oviba elmenni?

A gyermek képességeinek a kibontakoztatását melyik intézmény segíti a legoptimálisabban?

Milyen messze van az intézmény az otthonunktól, a munkahelyünktől? El tudok-e jutni könnyedén autóval, biciklivel vagy tömegközlekedéssel az óvodába/bölcsibe?

Mennyire vonják be a szülőket az intézmény életébe? Kell-e a szülőknek plusz feladatokat vállalni? Ha igen, be tudom-e illeszteni az életembe a óvodai/bölcsődei programokat?

Jó ötlet lehet a gyermekorvossal vagy védőnővel átbeszélni az óvoda/bölcsőde kérdést, segítségünkre lehetnek a választásnál.

Ne feledjük, hogy az 1-3 éves gyermekeknek rendkívül fontos szükséglete az érzelmi biztonság, ezért nem mindegy, hogy milyen a gondozók személyisége, az intézményben uralkodó hangulat! Mennyi törődést, figyelmet, szeretetet kapnak a gyermekek az intézményben?

Merjünk a megérzéseinkre hallgatni a nevelési intézmény kiválasztásánál! :) 

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!

Szakértőink

Maczkó Nóra
pre- és posztnatál tréner, dietetikus, kinesio és kismama tape terapeuta, hormonegyensúly tanácsadó, metamorf masszőr, vezetett meditációs szakember és gyakorló Anyuka
Szentes-Torkos Dóra
Klinikai szakpszichológus, Pár- és családterapeuta, Integratív hipnoterapeuta
Oláh Gabriella
klinikai-és ifjúsági szakpszichológus, integratív gyermekterapeuta
Horváth Réka
perinatális szaktanácsadó
Vargáné Bella Tünde
furulyatanár és zeneóvodai foglalkozásvezető szaktanár
Szűrné Hodossy Hajnalka
kismama jógaoktató, dúla, szülésfelkészítő tréner, kismama és női intim torna tréner, intim medical specialista, intim fitnesz oktató, babás jógaoktató, hatha jógaoktató
Hegedűs Orsolya
szülő-gyermek-ifjúsági coach, kapcsolatközpontú terapeuta, pedagógus