A legtöbb babánál általában 6 hónapos kora körül észlelhetők a fogzás első jelei. Azonban nem ritka, hogy egyes kisbabák esetében már 3-4 hónapos korukban megindulhat a fogzás. Nagyon változó, hogy melyik baba, hogy viseli ezt a hónapokon át tartó időszakot.
Sok szülő már csak azt veszi észre, hogy előbújt az első fogacska, míg más szülőknek hetekig tartó álmatlan éjszakákat okoz az első fog érkezése. Ez egy különösen nehéz időszak, mert a pici még nem tudja megmondani, hogy pontosan mit érez, mi a baja. Minden baba más ütemben fejlődik, így a fogak előbújásának sorrendje is eltérő lehet.
Kisbabád viselkedése a fogzás időszaka alatt megváltozhat, ez azt jelenti, hogy akár az első fogacskák megjelenése előtt hónapokkal észlelheted a tüneteket. A baba nyűgösebb, fáradékonyabb, esetleg éjszakánként többször megébred, vagy nem köti le a játék sem a figyelmét. Sok babánál megfigyelhető, hogy felborul a napirendje, étvágytalan lesz, vagy nappal kevesebbet alszik a megszokottnál. Sokat van a keze a szájában és a fokozott nyáltermelés miatt köhöghet is a pici. Előfordulhat hányás, vagy hőemelkedés is, illetve ha többször odakap a füléhez, akkor a fájdalom valószínűleg kisugárzik oda is. (Hogy ezt valóban a fogzás okozza, csak akkor lehetsz benne biztos, ha látta a babát gyermekorvos is.)
Nem ritka, hogy a baba ebben az időszakban a duzzadt, érzékeny fogíny és az ezzel járó fájdalom miatt elutasítja az anyatejet, vagy ha a hozzátáplálás időszakában vagytok, akkor a poharat és a kiskanalat is. Ez az időszak nem csak a baba, hanem az édesanya számára is nagyon kimerítő lehet, fontos, hogy tudatosítsd, ez csak átmeneti állapot és hamarosan vége lesz. A megszokottnál többször kínáld meg a babát folyadékkal, hátha úgy könnyebben elfogadja, illetve érdemes az új ízek bevezetését a fog áttörése utáni időszakra ütemezni.
A fogzási fájdalom csillapítására több módszer is létezik, ám amelyik az egyik babánál bevált, nem biztos, hogy a másiknál is segítség lesz. Azonban érdemes minél több módszert kipróbálni a kicsi fájdalmának enyhítésére. Jó, ha van otthon kenőcs, ecsetelő vagy fogínygél, ám ezek a gyógyszertárban kapható készítmények csak meghatározott mennyiségben használhatók, és sajnos a hatásuk sem tart túl sokáig. A kifejezetten fogzást segítő játékokat néhány perc alatt le lehet hűteni, sokat segíthetnek a fájdalom enyhítésében és a babák nagyon szeretik rágcsálni őket naphosszat. A fogzás időszaka alatt kínáld a babádat a kedvenc ételeivel és lehetőleg többször adj neki hűs, hideg ételt. Sok baba ebben az időszakban csak a hígabb állagú ételeket szereti, mert azok lehűtik a duzzadt fogínyt. A darabos ételek rágása fájdalmat okozhat neki.
Sajnos nem létezik tökéletes recept a fogzási fájdalom megszüntetésére, azonban ha figyeled a babád igényeit és elfogadod, hogy ez az időszak csak átmeneti, sokkal nyugodtabb leszel, s ez pozitívan hat majd kisbabád hangulatára is.