Ugye ismerős, hogy kész káosznak látod a napjaidat és azt sem tudod, hogy egyik teendőtől a másikig mikor fogsz eljutni. A betervezett feladataidnak a felét sem sikerül elvégezni, mert a hektikus napokon folyton közbe jön valami?
Anyaként folyamatosan versenyt futunk az idővel, sokszor azt sem tudjuk hány óra van, vagy milyen napra ébredtünk. A teendők listája pedig sosem lesz kevesebb. Ha tartósan azt érezzük, hogy nem érünk a dolgaink végére és tologatjuk magunk előtt a tennivalókat, stresszesebben, kimerültebben fogjuk érezni magunkat. S ezáltal kevesebb lesz az energiánk és türelmetlenebbek is lehetünk.
Szeretnéd átélni az érzést, hogy végre elégedett vagy a napoddal? Szeretnéd megtapasztalni, hogy milyen az, amikor végére érsz a feladataidnak?
Segítünk, hogy szervezettebben tudd menedzselni a napjaidat!
TERVEZD MEG A HETET!
Tanuld meg kezelni az életedben uralkodó káoszt, mielőtt teljesen maga alá temetnek a felhalmozott teendőid!
Vezess naplót! Írd le, hogy mik azok a feladatok amiket a héten mindenképpen szeretnél elvégezni! Ebbe belefoglalhatod a takarítást, főzést, bevásárlást, hogy milyen könyveket szeretnél elolvasni, vagy milyen filmet néznél meg szívesen. Ne feledkezz meg az öngondoskodásról sem! Válaszd ki a neked tetsző napot és órát, amikor azzal foglalkozol ami feltölt!
Ha leírod a heti/havi céljaidat és látod őket magad előtt, rengeteg energiát megspórolsz, ráadásul csökkentheted a túlterheltség érzését.
RENDSZEREZD A GONDOLATAIDAT!
Fontos, hogy ha elhiszed magadról, hogy rendetlen, szervezetlen vagy, nehezebb lesz a változás. Sokat segít, ha nem hátráltatod az új szokások kialakítását a régi, berögzött, negatív hiedelmeiddel! Légy nyitott a változásra, az újfajta gondolkodásmód nagy lépés a szervezettség felé!
TÖLTŐDJ FEL!
A szervezettség egyik legnagyobb ellensége az energiahiány. Látod, hogy mit kellene elvégezni, de amikor a cselekvésről van szó, egyszerűen nincs hozzá energiád, túl fáradt vagy. Nagyon sok tényező okozhat fáradtságot.
Lehet egészségügyi probléma, fizikai, vagy mentális fáradtság.
Figyeld meg, hogy melyik napszakban vagy a legenergikusabb! Illetve, hogy mire megy el a legtöbb energiád jelenleg! A jó éjszakai alvás elengedhetetlen. Kisgyermekes anyaként talán ezt a legnehezebb megvalósítani.
Készíts tervet arra, hogyan fogod eltölteni a nap legenergikusabb, legproduktívabb óráit!
ALAKÍTS KI NAPI RUTINT!
A tervezés után a napi rutin kialakítása sokat segíthet a gyerekek körül keletkező napi teendők szervezésében. Amit tehetsz, hogy következetesen véghez viszed amit elterveztél és rutint alakítasz ki körülötte. Könnyebb úgy új szokásokat kialakítani, ha hozzá teszed egy, már meglévő napi rutinodhoz. A rutin és a rendszer felszabadít, automatikusan tudja az agyad, hogy mi fog következni, ezáltal nem kerül állandó döntési helyzetbe és több energiád marad.
PRIORIZÁLJ MINDEN NAP!
Ha nagyon sok dolgot beterveztél a hétre, mindegyiket egyesével priorizáld! Minden nap ütemezd be az adott nap kiemelten fontos, halaszthatatlan feladatait! Érdemes a legfontosabb feladatokat azokban az órákban elvégezni, amikor a legenergikusabbnak érzed magad. A többi feladat pedig alacsony prioritású. Ezek azok, amelyeket bűntudat nélkül másnapra lehet halasztani.
TANÍTSD MEG A GYERMEKEIDNEK A SZERVEZETTSÉGET!
Ha szervezett életet szeretnél élni a gyerekekkel, meg kell tanítanod nekik, hogy ők maguk is azzá váljanak. Rengeteg időbe és erőfeszítésbe kerül, hogy kitakarítsunk, elpakoljunk utánuk. Nem mellesleg, példával tanítasz: ők is megtanulják kezelni a feladataikat. Tanítsd meg a gyerekeknek, hogy pakoljanak el maguk után. Csak azt a játékot vegyék elő, amivel éppen játszanak és minden holmijuknak legyen helye.
ÉTKEZÉS TERVEZÉSE ÉS ELŐKÉSZÍTÉSE
Az étkezés tervezése minden szervezett anyuka fegyvertárában ott van. Naponta felteszed a kérdés, hogy "mit főzzek"? Ezt a bizonytalanságot egyik anyának sem kell bemutatni. Mi lenne, ha egy hétre előre megterveznéd a heti menüt? Nem kell minden nap időt szakítanod a bevásárlásra, elég lesz, ha hét elején beszerzed az összes hozzávalót a menükhöz. Nem csak időt, de pénzt is spórolhatsz. Ha csak egyszer vagy kétszer mész boltba a héten nem fogsz feleslegesen megvásárolni olyan dolgokat, amelyekre valójában nincs is szükséged.