betöltés folyamatban...

Dolgok, amiket senki sem mondott el a szülés előtt

Van az úgy, hogy száz meg száz könyvet elolvasol a várandósságod alatt. Van, hogy rengetegszer elképzeled, hogy milyen életed lesz a babával. Hogy fog kinézni? Hol fogod a babakocsiban tologatni? Milyen lesz a kis szobája? 

Mire elérkezik a 9. hónap, úgy érzed, hogy felkészültél a baba érkezésére és alig várod, hogy a kezedben tarthasd a kicsit. Vannak dolgok, amikre azonban nem tudsz, vagyis lehetetlen előre felkészülni. Ezekre a dolgokra általában a környezeted sem készít fel előre. 

Nézzük, hogy melyek ezek!

Állandóan kimerült leszel

Nyilván számítasz rá, hogy nem fogsz túl sokat aludni a baba születése után, de nem tudhatod, hogy ez az állapot vajon meddig tart. Az alvásmegvonástól ingerültebb és kedvetlenebb lehetsz az első pár hétben. Főleg a szoptatás időszaka alatt alakul hektikusan az éjszakai alvásidő, de miután idősebb lesz a gyermek, újra vissza fogod nyerni az energiádat. 

A szülés utáni regenerálódási időszak keserédes

A szülés csodálatos élmény, ám mégis keserédes a felépülés időszaka. Kialvatlanság, fájó sebek (főleg ha császármetszéssel szültél), varratok és folyamatos vérzés, begyulladt mellek. Természetesen a kis szeretet "gombócod" mindenért kárpótol, ott melletted :) Amikor azt hitted már mindent tudsz a szerelemről és a szeretetről, egészen más szinten fogod ezeket az érzéseket megtapasztalni, minden át fog benned alakulni. Ez az a fajta szeretet, amiért bármit megadnál a világon!

Az első hat hét bizony kemény

Újdonsült anyaként természetes, hogy időre van szükséged, hogy alkalmazkodni tudj az új élethelyzetedhez. Hirtelen az egész világod a feje tetejére áll, még keresed benne a régi önmagad és az új anyuka szerepét is magadra öltöd. Fontos, hogy sokat pihenj és ne habozz segítséget kérni a rokonoktól, barátoktól! A tested nagyszerű munkát végzett, adj időt neki a regenerálódásra! A gyógyulás időszaka egyénenként eltérő lehet. Van, akinek elég a 6 hét a regenerálódáshoz, másnak viszont még hónapokra van szüksége. 

Mindened fáj

A várandósságtól kezdve a tested folyamatos változáson ment keresztül. Fáj a hátad, a melled, a derekad, a varratok? Ne aggódj, a tested tudja a "dolgát". Egy idő után egyre csak jobb lesz. Addig is légy megértő saját magaddal! Nem vagy egyedül a problémával. Rengeteg anyuka fájdalmak között tologatja a gyermekét a babakocsiban. Lehet, hogy nem látod, lehet, hogy nem beszél róla. De végülis mindannyian ugyanazokkal a nehézségekkel küzdünk. 

Bekapcsol az "anyuka agy"

Számos kutatás bizonyította már, hogy a várandós nők agya jelentős átalakuláson megy keresztül annak érdekében, hogy segítsen megbirkózni az anyaság kihívásaival. Ez azt jelenti, hogy ne lepődj meg, ha sokkal feledékenyebb leszel, esetleg nem tudsz sokáig koncentrálni, vagy túlságosan érzelmessé válsz. 

Mindig lesz társaságod

Ezt mindenki máshogy éli meg. Valaki imádja, ha állandóan nyüzsögnek körülötte, ám sokan vannak, akik introvertáltként szeretnek egyedül időt tölteni. Na erre egy darabig biztos, hogy nem lesz lehetőséged. Állandó készenlétben kell lenned, figyelve a gyermeked igényeire. Bizony ez korántsem könnyű feladat és hosszú távon nagyon kimerítő tud lenni. Amikor végül lesz újra "énidőd" alig várod majd, hogy újra nyüzsögjenek körülötted a gyerekeid, mert túl nagy lesz a csend :)

Szülés utáni "baby blues"

A hormonjaid bizony munkálkodnak a háttérben, így nem kizárt, hogy folyamatos hangulatingadozások lépnek fel nálad. Körülbelül a nők 70-80%-a megtapasztalja szülés után az úgynevezett "baby blues"-t. A következő tüneteket vehetik észre magukon: szorongás, ok nélküli sírás, álmatlanság, alvászavar. Általában 2-3 hét után elmúlik, azonban ha tartóssá válik fontos, hogy az édesanya kérjen segítséget egy terapeutától. Ne feledd! Nem vagy egyedül, segítséget kérni pedig az erő jele, nem a gyengeségé. 

Tudatos tervezés

A legtöbb rokon, barát elmondja neked - amikor kiderül, hogy várandós vagy -, hogy mennyire boldogok lesztek így a pároddal/férjeddel. Egészen megváltozik az életetek és a hétköznapjaitok. Körbe fogjátok rajongani az újszülött babátokat és gyönyörködni fogtok benne hosszú órákon keresztül. És tényleg....Azonban arról elfelejtenek beszélni, hogy a baba születése után bizony komoly logisztikát, szervezést igényel majd, hogy meg tudjátok élni a szerelmeteket, a kettesben töltött időt. Az együtt töltött minőségi idő elengedhetetlen a kiegyensúlyozott családi élet fenntartásához. Ti vagytok az alap, belőletek merít energiát a pici. A kisgyermekes évek bizony nagyon megviselhetik a kapcsolatotokat akkor, ha elhanyagoljátok egymást. Azonban, ha továbbra is odafigyeltek egymás igényeire, a kötelék csak erősebb lesz közöttetek. Rengeteg új élethelyzetet fogtok közösen megoldani, amely hozzájárul ahhoz, hogy még szorosabbra fűzzétek a kapcsolatotokat. 

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!

Szakértőink

Maczkó Nóra
pre- és posztnatál tréner, dietetikus, kinesio és kismama tape terapeuta, hormonegyensúly tanácsadó, metamorf masszőr, vezetett meditációs szakember és gyakorló Anyuka
Szentes-Torkos Dóra
Klinikai szakpszichológus, Pár- és családterapeuta, Integratív hipnoterapeuta
Oláh Gabriella
klinikai-és ifjúsági szakpszichológus, integratív gyermekterapeuta
Horváth Réka
perinatális szaktanácsadó
Vargáné Bella Tünde
furulyatanár és zeneóvodai foglalkozásvezető szaktanár
Szűrné Hodossy Hajnalka
kismama jógaoktató, dúla, szülésfelkészítő tréner, kismama és női intim torna tréner, intim medical specialista, intim fitnesz oktató, babás jógaoktató, hatha jógaoktató
Hegedűs Orsolya
szülő-gyermek-ifjúsági coach, kapcsolatközpontú terapeuta, pedagógus