betöltés folyamatban...

Mitől lesz rendben a kisgyerekek önbecsülése?

Miért fontos a megfelelő önértékelés kisgyermekkorban és mit tehet a szülő, hogy növelje gyermeke önbizalmát?

Először is járjuk körbe, hogy mit jelent az a szó, hogy önbecsülés?

Azt jelenti, hogy hiszel magadban, szereted és elfogadod magad. Érzed, hogy értékes vagy, tudod, hogy mi az amit jól csinálsz.

Az egészséges önbecsülés segít a gyermekeknek szembe nézni a kihívásokkal, új dolgokba belevágni és fejlődni. A folyamatos pozitív visszacsatolások és szeretetteljes kapcsolatok, a bátorítás jót tesz a gyermek önbecsülésének. 

Az önbecsülés ad egyfajta önbizalmat a gyermeknek, hogy ha valami nem sikerül, újra tudjon próbálkozni! Segít, hogy szembe tudjon nézni a kihívásokkal, ahelyett, hogy elkerülné azokat. 

Az újszülöttek még nem tekintik magukat külön álló személynek, nyilván nincs önbecsülésük sem. Te viszont szülőként, már ebben az egészen szenzitív korban lefektetheted az egészséges önbecsülés alapjait a gyermekedben:

  • Gondoskodj róla gyengéden!
  • Mindig reagálj, ha sír!
  • Adj neki annyi ölelést és puszit, amennyit igényel!

Ezek az interakciók azt az érzést keltik a kicsiben, hogy szeretve van.

A kisgyermekek már kezdik megérteni, hogy kik ők valójában, kezdik felfedezni önmagukat és a körülöttük lévő világot. 

  • Hagyd, hogy biztonságos keretek között legyen választási lehetősége! Például, hogy melyik játékkal szeretne játszani. Ez egyfajta kontrollérzetet teremt a gyermekben, ami jót tesz az önbizalmának.
  • A piciknek meg kell tanulniuk, hogy a döntéseiknek következményei vannak. Fogadd el, ha nemet mond például arra, hogy megjavítod az eltörött játékát! Később rájön, hogy így már nem olyan szórakoztató a játék és kérni fogja a segítségedet!
  • Engedd, hogy felfedezze a környezetét és légy jelen közben, ha szüksége lenne rád. Például egy séta alkalmával nézegeti a bogarakat, de ha rászáll a kezére felsikít. Ilyenkor tudasd vele, hogy biztonságban van és minden rendben!
  • Dicsérd meg, ha valami újat ki mert próbálni!
  • Óvodás korú gyerkőccel már lehet társasjátékot játszani, ami számos hasznos dologra megtanítja: például arra, hogy jöjjön ki másokkal, hogy boldoguljon a szociális helyzetekben.
  • 2-3 éves korban bátoríthatod, hogy segítsen a házimunkában. Például dobja ki a banán héját a kukába! Rakja el a ruháit a fiókba! Ezzel megtanulja, hogy felelősséget bíztál rá, ami szintén növeli az önbizalmát.
  • Mutass érdeklődést azon dolgok iránt, amelyeket a gyermeked szeret!

 

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!

Szakértőink

Maczkó Nóra
pre- és posztnatál tréner, dietetikus, kinesio és kismama tape terapeuta, hormonegyensúly tanácsadó, metamorf masszőr, vezetett meditációs szakember és gyakorló Anyuka
Szentes-Torkos Dóra
Klinikai szakpszichológus, Pár- és családterapeuta, Integratív hipnoterapeuta
Oláh Gabriella
klinikai-és ifjúsági szakpszichológus, integratív gyermekterapeuta
Horváth Réka
perinatális szaktanácsadó
Vargáné Bella Tünde
furulyatanár és zeneóvodai foglalkozásvezető szaktanár
Szűrné Hodossy Hajnalka
kismama jógaoktató, dúla, szülésfelkészítő tréner, kismama és női intim torna tréner, intim medical specialista, intim fitnesz oktató, babás jógaoktató, hatha jógaoktató
Hegedűs Orsolya
szülő-gyermek-ifjúsági coach, kapcsolatközpontú terapeuta, pedagógus